KAPUSTA Z GROCHEM

Tradycyjna kapusta z grochem

Kapusta z grochem to danie z rodzinnego domu mojego męża. U mnie czegoś takiego się nie robiło i poznałam jej smak podczas pierwszych Świąt Bożego Narodzenia, które spędziłam u teściów. Taką kapustę robiła babcia mojego męża i to nie tylko jako danie wigilijne – dziadek uwielbiał ją, więc co jakiś czas można było się załapać na miseczkę kapuchy.

Jako danie wigilijne powinna być postna, lecz nawet babcia, dość restrykcyjna wobec tradycji, nie odmawiała jej odrobiny skwareczków. Kapusta z grochem robiona poza wigilią zawsze miała ich dużo więcej – mniej zdrowo, ale o ile smaczniej.

Aby kapusta z grochem była idealna jest naprawdę dobrej jakości kapusta. Jeśli nie kisicie samodzielnie, przede wszystkim szukajcie kiszonej, a nie kwaszonej, najlepiej od sprawdzonego dostawcy.

SKŁADNIKI – KAPUSTA Z GROCHEM:

  • 1 kg kapusty kiszonej
  • 1/2 kg suchego grochu
  • 1 spora cebula
  • 5 łyżek tłuszczu (olej lub smalec) lub 5 dkg surowego wędzonego boczku
  • 2-3 liście laurowe
  • 4-6 ziarenek ziela angielskiego
  • sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE:

  1. Groch przebierz i dokładnie wypłucz. Jeśli używasz połówek grochu – nie musisz ich wcześniej namaczać. Cały groch najlepiej jest namoczyć na noc.
  2. Groch ugotuj w wodzie, w której się moczył (ma jej być niewiele – tyle, żeby go lekko zakrywała). Pod koniec gotowania posól. Groch powinien być dobrze rozgotowany.
  3. Kapustę ugotuj w drugim garnku z dodatkiem listków  laurowych oraz ziela angielskiego. Jeśli kapusta jest bardzo, bardzo kwaśna można ją przed gotowaniem przepłukać, ja tego raczej nie robię – groch zniweluje kwas, a taka przepłukana może się okazać zbyt jałowa i przez to mało smaczna.
  4. Cebulkę obierz, pokrój w drobną kostkę i podsmaż na tłuszczu (oleju, smalcu lub przesmażonym drobno pokrojonym boczku) – ma być lekko złota.
  5. Groch i kapustę wymieszaj, duś chwilę na małym ogniu, aby smaki się połączyły.
  6. Dodaj podsmażoną cebulę i dopraw do smaku solą oraz pieprzem.

Kapusta z grochem najlepiej smakuje na ciepło. Można ją dość długo przechowywać w lodówce, można też zamrozić.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

13 komentarzy

  1. No właśnie. Ja też nie znam z domu rodzinnego kapusty z grochem, ale ostatnio mam na nią wielką ochotę i oto wlaśnie podsunęłaś mi przepis i to w dodatku sprawdzony od pokoleń. Pozdr.

  2. wracam juz po raz kolejny do tego przepisu. hmmm pyszności… Świeta u Babci 🙂 wspomnienia wracają. POLECAM. Magda

Zostaw komentarz