KSIĄŻKA KUCHARSKA DLA SAMOTNYCH I ZAKOCHANYCH

Książka kucharska dla samotnych i zakochanych to zbiór przepisów i wielu porad dla osób samotnych lub prowadzących niewielkie gospodarstwo domowe.

Autorami książki są Maria Lemnis i Henryk Vitry, jednak wystarczy trochę poszukać aby dowiedzieć się, że autor był jeden… Książkę napisał Tadeusz Żakiej – muzykolog, pisarz i publicysta muzyczny, który pod pseudonimem Maria Lemnis i Henryk Vitry wydawał książki kucharskie oraz pisał artykuły o tematyce kulinarnej. Ten sam człowiek pod pseudonimem Tadeusz Marek pisał publikacje o tematyce muzycznej.

Pozycja ta jest nie tylko ciekawa od strony kulinarnej (zawiera naprawdę sporo fajnych przepisów) ale jest też świetną opowieścią o czasach nie aż tak odległych a jednak z tak bardzo odmienną rzeczywistością.

Po krótkim wstępie, w którym “autorzy” próbują namówić osoby samotne do gotowania jest krótki rozdział o “INSTRUMENTACH KUCHENNYCH”, czyli w co kuchnia singla powinna być wyposażona . No więc na stanie powinniśmy mieć między innymi: imbryk aluminiowy, 2 (co najmniej) ścierki lniane (z których przynajmniej jedna powinna być czysta), 2 płytki azbestowe (taką płytkę pamiętam z domu rodzinnego) oraz prodiż!

Potem jest kilka ciekawych historyjek dotyczących gotowania na przestrzeni wieków oraz rozdział o kuchni staropolskiej. No a dalej przepisy, jednak na początku każdego rozdziału krótki wstęp i naprawdę sporo ciekawostek. Najbardziej podoba mi się rozdział “O gościach i gościnności”, w którym autor nie tylko mówi o tym jak przyjmować gości, ale też jak być gościem u innych. Jak zaplanować imprezę imieninową, spotkanie przy brydżu czy wspólną naukę do egzaminu.

Są też informacje o ziołach, sposobach parzenia kawy i herbaty, informacje dotyczące planowania posiłków czy pomysły na biwak i wakacje na campingu…

Podsumowując – naprawdę fajna książka – dostępna na Allegro za kilka złoty. A ja zapraszam na Pilaw – przepis turecki pochodzący z tej książki.


 

Książka kucharska dla samotnych i zakochanych – Maria Lemnis i Henryk Vitry

Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1968 – wydanie IV (po raz pierwszy wydana 1959 roku)
miękka oprawa, klejona

Komentarze:

 1. W kuchni Uli pisze:

  bardzo fajnie zachęcasz do zakupienia tej książki 🙂

 2. krychutek pisze:

  super!!! i jaka fantastyczna grafika, chyba jej poszukam, chociażby dla samej okładki 🙂
  pozdrawiam!

 3. Mariola pisze:

  świetna książka mam w domu

 4. gin pisze:

  Czytałam już o niej 🙂

  Hmm… Dobrze, że nie jestem singlem, bo z obowiązkowego zestawu mam tylko ścierki… Ale za to więcej niż dwie! 😉

  1. Laura pisze:

   gin, przynajmniej jedna jest czysta…?:)

Leave a Reply