DOMOWY SOS POMIDOROWY

Domowy sos pomidorowy

Przepis na przepyszny domowy sos pomidorowy. Możecie go użyć do przygotowania wielu potraw. Z mięsem i z warzywami, na zupę i na drugie danie. Możecie go wykorzystać w połączeniu z innymi składnikami, ale też użyć jako gotowego sosu do makaronu lub pizzy.

Jakiś czas temu napisałam, że nie jestem królową przetworów. Patrząc na inne blogowe kuchnie, gdzie co chwilę ktoś przerabia nieskończone ilości produktów u mnie jest bardzo, bardzo skromnie. Ususzyłam 12 kg pomidorków, bo bez tego nie wyobrażam sobie swojej spiżarki. Przerobiłam też wiaderko węgierek od moich teściów i o powidłach postaram się napisać już wnet.

Jednak ostatni weekend stał pod znakiem zapachów rodem ze słonecznej Italii. Dwie skrzynie pomidorów od pana Krzysia z targu, czosnek, seler naciowy, bazylia i obłędna oliwa przywieziona przez przyjaciół z Włoch. Wszystko to razem dało naprawdę niesamowity w smaku i o niezwykłym aromacie sos. Taki gotowiec to potem ekspresowy obiad z górnej półki.

Pierwszy raz zabrałam się za przetwarzanie tak dużej ilości pomidorów – było ich 20 kilogramów. Trochę się bałam, jednak poszło całkiem sprawnie a zakupiony ręczny przecierak zdał egzamin na dziesiątkę.

Podczas przygotowań wszystkie składniki po uduszeniu możesz przetrzeć lub zblendować. Ja jednak lubię “kawałki” w takim sosie i nie chciałam wszystkiego przecierać na jednolitą papkę. Podzieliłam więc przygotowanie na dwa garnki – muszą być duże i najlepiej z grubym dnem.

Myślę, że zachęciłam choć część z Was i wykorzystacie czas kiedy naprawdę świetne smakowo pomidory można kupić w korzystnej cenie.

SKŁADNIKI:

  • 10 kg dojrzałych pomidorów
  • 1 duża czerwona cebula
  • 2-3 żółte cebule
  • 1 główka czosnku
  • 5-6 łodyg selera naciowego
  • 2/3 szklanki oliwy
  • 2-3 łyżki suszonej bazylii lub pęczek świeżej
  • sól do smaku
  • opcjonalnie – oliwa do zalania słoików
  1. Pomidory umyj. Cebule oraz czosnek obierz. Cebulę pokrój w kostkę, selera na cienkie plasterki a czosnek drobno posiekaj.
    GARNEK NR 1
  2. Część pomidorów (3-4 kg) sparz i obierz ze skórki. Z obranych pomidorów wytnij rdzeń i pokrój je na mniejsze kawałki.
  3. W garnku rozgrzej niezbyt mocno oliwę. Dodaj cebulę, czosnek oraz seler naciowy, oprósz solą i smaż na wolnym ogniu kilka minut do zeszklenia.
  4. Do zeszklonych warzyw dodaj obrane i pokrojone pomidory oraz nieco soli. Smaż na wolnym ogniu do redukcji płynu.
    GARNEK NR 2
  5. Pozostałe pomidory pokrój na ćwiartki, wrzuć do garnka i gotuj na wolnym ogniu do redukcji nadmiaru płynu – potrwa to kilka godzin. Co jakiś czas zamieszaj aby sos się nie przypalił. Możesz dodać nieco soli, ale pamiętaj że sos ulegnie znacznej redukcji – ostrożnie więc z doprawianiem na tym etapie.
  6. “Wysmażone” pomidory przetrzyj przez sito lub przecierakiem aby pozbyć się skórek.
  7. Po obróbce termicznej moje pomidory zarówno w jednym jak i drugim zmniejszyły objętość o niemal połowę.
  8. Teraz połącz zawartość obu garnków. Dokładnie wymieszaj, dodaj bazylię i dopraw solą.
  9. Gotowy sos zapakuj do wyparzonych słoików, na wierzch możesz dodać 1-2 łyżki oliwy.
  10. Pasteryzuj ok 20 minut i ciesz się w zimie smakiem lata.
Domowy sos pomidorowy
Domowy sos pomidorowy
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

Jeden komentarz

Zostaw komentarz