CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA ZAKWASIE OD PIEKARZA

Prosty chleb pszenno-żytni zakwasie

Ten przepis na chleb pszenno-żytni na zakwasie mój mąż otrzymał od koleżanki z pracy. Sprawdzony i praktykowany od wielu lat w jej rodzinie, bo dziadek koleżanki był piekarzem, a receptura na wypiek pochodzi właśnie od niego.

Efekt? Chleb wyszedł naprawdę pyszny. Lekko kwaskowaty, idealny jeśli chodzi o wilgotność z cudownie chrupiącą skórką. Podane proporcje miały wystarczyć na dwa bochenki, jednak moje foremki są prawdopodobnie nieco większe. Następnym razem zwiększę wszystko o połowę porcji.

Chleb żytnio-pszenny na zakwasie, wykonany metodą dwuetapową. Zapraszam.

Dzień pierwszy

ZACZYN:

  • 20 dkg mąki żytniej pełnoziarnistej
  • 3-4 łyżki aktywnego zakwasu
  • 200 ml wody
  1. Składniki wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 10-12 godzin.

SŁONECZNIK:

  • 2 szklanki ziaren słonecznika
  • woda
  • 2 łyżeczki soli
  1. Do ziaren dodaj sól, wymieszaj i zalej dwoma szklankami wrzątku, odstaw na 5 minut, następnie osącz na sicie. Ta czynność ma na celu usunięcie chemikaliów, które używane są przy oczyszczaniu ziaren słonecznika z łupek.
  2. Słonecznik przesyp do naczynia, przykryj i odstaw do następnego dnia.

Dzień drugi

SKŁADNIKI NA CHLEB PSZENNO-ŻYTNI:

  • 35 dkg mąki chlebowej pszennej (typ 650)
  • 20 dkg mąki żytniej pełnoziarnistej
  • 3 łyżeczki soli
  • ok. 450 ml wody
  • łyżka oliwy z oliwek (opcjonalnie)
  • 1 szklanka siemienia lnianego lub sezamu
  • namoczony słonecznik
  • zaczyn
  1. Ze wszystkich składników wyrób ciasto (jest ono dość rzadkie), przykryj i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 2-4 godziny.
  2. Po tym czasie ciasto ponownie wyrób i przełóż do form w których chleb będzie się piekł. Foremki najpierw należy posmarować olejem i wysypać otrębami. Jeśli chleb jest pieczony w formach silikonowych, czynność tę można pominąć.
  3. Bochenki posmaruj wodą, wierzch możesz posypać makiem, otrębami lub dowolnymi ziarnami. Przykryj ściereczką i ponownie odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, w tym czasie powinny podwoić swoją objętość.
  4. Po wyrośnięciu, formy włóż do zimnego piekarnika i ustaw temperaturę 220 stopni C. Kiedy piekarnik osiągnie maksymalną temperaturę należy piec w niej chleb przez 20 minut. Po tym czasie chlebek wyjmij z foremek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni C i piecz kolejne 15-25 minut.
  5. Potem chleb należy obserwować, ma być ładnie podpieczony, a po opukaniu powinien wydawać głuchy odgłos.
  6. Po upieczeniu bochenki ostudź na kratce kuchennej.
Prosty chleb pszenno-żytni zakwasie

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

9 komentarzy

  1. piekę już prawie rok i innego chleba już nie chcemy,a zapach w domu,ach…………..to takie proste a jakie smaczne,zrobienie zakwasu też proste,najgorzej się zabrać:)))pozdro

  2. Przepis na chleb super! Robiłam pierwszy raz w życiu chleb na zakwasie i wyszedł rewelacyjny:) Dodałam zamiast 2 szkl słonecznika;1szkl słonecznika i 1 szkl pestek dyni, w smaku przepyszny. Polecam

  3. Piekę, pachnie bajecznie 🙂 Moja przygoda z domowym chlebem trwa już ponad pół roku, a ciągle chce więcej 🙂 Coś czuje ze ten będzie moim faworytem

  4. Ale pyszny chlebek wyszedł,mąkę żynią pełnoziarnistą wymieszałam z razową żytnią.Ponieważ nie byłam pewna swego zakwasu dodalam łyżeczkę drożdży.Chleb szybciej wyrastał,ale nie stracił nic na smaku i zapachu.Dzięki za wspaniałe przepisy.Alina

  5. A czy ten chleb mogę piec od razu w nagrzanym piekarniku?jeśli tak to jaka powinna być górna, temperatura, nagrzanego piekarnika i ile czasu go piec.
    Czy to przepis na chleb, który tylko należy zacząć piec w zimnym piekarniku, proszę o podpowiedź.
    Dziękuję Lidia

  6. Piekłem go wielokrotnie. Jest doskonały. Od czasu, gdy poznałem ten przepis, nie kupuję chleba w sklepie.
    Przez przypadek zauważyłem jedną sztuczkę, która go polepsza – przed przełożeniem do foremek
    dodaję do chleba dwie łyżki świeżego zakwasu. To podbija wyrastanie w foremkach i powoduje, że cheb jest wyższy i nie taki zbity.

Zostaw komentarz