PASTA Z DORSZA WĘDZONEGO

Pasta z wędzonego dorsza

Pasty są cudownym dodatkiem do chleba. Takie wykonane w domu, mają jedną wielką zaletę – wiesz co je Twoja rodzina. Jeśli nie dbasz o linię i nie liczysz kalorii, dodasz do niej szklankę majonezu, jeśli wolisz coś bardziej dietetycznego dodasz tylko łyżkę lub poszukasz zamienników. I nawet jeśli wszystko zmiksujesz aby Twoje dziecko nie wiedziało co je – Ty wiesz co tam jest.

Kupując gotowiec – nie wiesz co dodała fabryka, ale możesz mieć pewność, że jeśli kupujesz pastę z jajka, tuńczyka czy salami to niewiele tam będzie tego jajka, ryby czy wędliny. Będzie za to dużo soli i bardzo, bardzo dużo tłuszczu. Co jeszcze? Oto przykładowy skład pasty rybnej (zawsze pisany małymi literkami): sos majonezowy, olej roślinny, żółtko jaja, ocet spirytusowy, cukier, sól, mielona gorczyca, przyprawy, E412 guma guar, E415 guma ksantanowa, E330 kwas cytrynowy, E270 kwas mlekowy, E954 sacharyna i jej sole: sodowa, potasowa i wapniowa, E202 sorbinian potasu, E211 benzoesan sodu, aromat, tuńczyk 35%, ogórki konserwowe, koncentrat pomidorowy, zawiera cukier i substancję słodzącą… ufff – imponujące. W tym przypadku podstawowego składnika, czyli tuńczyka jest aż 35% ale bywa, że jest go 25% i mniej.

No i ta cena… Bo 30-40 zł za kilogram tego “nie wiadomo co” jest dla mnie zwykłym wyrzucaniem pieniędzy.

Przygotowanie past jest niesamowicie proste, a możliwości kombinacji nieskończenie wiele. Dzisiaj przepis na pastę z dorszem w roli głównej. Delikatna i kremowa, lekko zaostrzona dodatkiem musztardy. Taka pasta z dorsza wędzonego i chleb z własnego piekarnika – czy może być lepsze śniadanie?

SKŁADNIKI – PASTA Z DORSZA WĘDZONEGO :

  • 1 niezbyt duży wędzony dorsz
  • 1 cebula
  • 2-3 ogórki kiszone
  • 125 g sera ricotta (lub naszego białego sera)
  • 1 łyżka majonezu
  • 1-2 łyżeczki dobrej musztardy (do smaku)

PRZYGOTOWANIE:

  1. Dorsza obierz ze skóry i ości.
  2. Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę, oprósz solą i lekko ją pognieć, dzięki temu będzie delikatniejsza.
  3. Ogórki pokrój w drobną kostkę.
  4. Ricottę wymieszaj z majonezem, połącz wszystkie składniki  i delikatnie wymieszaj. Musztardę dodaj na koniec – do smaku.

Jeśli spodobał Ci się ten przepis, zobacz także inne pomysły:

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

Jeden komentarz

  1. Też jestem za pastami przygotowywanymi w domu, nie jem nigdy tych kupnych. Majonezu zawsze jestem więcej niż czegokolwiek innego, bo jest tani. A Twoja pasta podoba mi się ze względu na dodatek sera ricotta, majonez sobie mogę pominąć 🙂

Zostaw komentarz