OZORKI W SOSIE CHRZANOWYM

No cóż… pewnie nie namówię kogoś kto ma w głowie, że to jest feee, ale myślę, że gdyby dane mu było spróbować, zmieniłby zdanie. Wiem to, bo widziałam takie „zakochanie się” w ozorkach mojej koleżanki.

Ozorki to delikatne mięsko o niepowtarzalnym smaku. Idealnym dopełnieniem jest sos chrzanowy na bazie majonezu i jogurtu lub śmietany.

Do sporządzenia potrawy nadają się ozory wieprzowe, cielęce lub wołowe. Uważam, że wołowy ma najlepszy smak, jednak dość długo się gotuje.

SKŁADNIKI:

 • ozorki
 • vegeta, kilka listków laurowych, kilka ziarenek ziela angielskiego

SKŁADNIKI NA SOS CHRZANOWY:

 • 1 część majonezu
 • 1 część jogurtu lub śmietany
 • chrzan tarty do smaku
 • sól do smaku
 1. W tym przepisie trudno o proporcje, więc ich nie podaję. Ozorki należy dokładne umyć (ja namaczam je na jakieś pół godziny w wodzie i dopiero wtedy myję), odciąć gruczoły ślinowe i tłuszcz.
 2. Zagotować wodę, ja używam rosołków lub vegety, ale można oczywiście ugotować je na wywarze z jarzyn, dodać listki i ziele. Do gotującej się wody włożyć ozora(y) i gotować je do miękkości (2 – 4 godziny w zależności od wielkości i od rodzaju mięsa – najdłużej wołowy).
 3. Ozory obrać ze skóry (najłatwiej obierają się takie lekko ciepłe wyjęte prosto z wywaru), pokroić na plastry grubości około 1,5 cm i ułożyć na głębokim półmisku.
 4. Wymieszać składniki sosu chrzanowego i zalać nim ozorki. Ilość sosu – według upodobań, można dać tyle, żeby lekko pomazać, ja najbardziej lubię ozorki pływające w sosie.
 5. Podawać na zimno.

Zobacz także...

5 komentarzy

Zostaw komentarz