CHLEB Z VERMONT NA ZAKWASIE WG HAMELMANA

Chleb z Vermont według przepisu z książki Hamelmana. Ze wszystkich chlebów ostatnio wypiekanych ten zachwycił mnie najbardziej. Swoim wyglądem i smakiem najbardziej przypominał chleb, który pamiętam z dzieciństwa. Chleb, który potrafiliśmy zjeść cały – tak po prostu odrywając kawałek, po kawałku…

Z piekarni, która go wypiekała unosił się niesamowity zapach niczym nie przypominający zapachu „świeżo pieczonego pieczywa”z marketów. Tam nie było szaleństw jeśli chodzi o wybór pieczywa jakieś bułki, drożdżówki i chleb, może dwa trzy rodzaje – ja najbardziej pamiętam chleb. Miał chrupiącą skórkę, lekko kwaskowaty posmak i tak niesamowicie pachniał. Kiedy mój chleb ukazał się pod przykrywką garnka żeliwnego wiedziałam, że to to. Chleb zniknął w tempie niesamowitym.

Choć chleb nie na pełnym ziarnie pozwoliłam sobie na małą kromeczkę…

SKŁADNIKI NA ZACZYN – LEVAIN:

 • 140 g mąki pszennej chlebowej
 • 30 g zakwasu żytniego dokarmionego przed 10-12 godzinami
 • 170 g wody (3/4 szklanki)
 1. Wszystkie składniki wymieszać, przykryć i odstawić na n 12-16 godzin w temperaturze pokojowej (powinno być ok. 21 stopni).

SKŁADNIKI NA GOTOWE CIASTO:

 • 680 g mąki pszennej chlebowej
 • 90 g mąki żytniej pełnoziarnistej
 • 420 g wody (1 7/8 szklanki)
 • 20 g soli
 • cały zaczyn
 1. W misie wymieszać wszystkie składniki poza solą. Wystarczy tylko wymieszać do połączenia składników.
 2. Przykryć i odstawić na 20-60 minut aby ciasto odpoczęło. Po tym czasie powierzchnię ciasta posypać solą i mieszać hakiem na drugiej prędkości przez ok. 2 minuty.
 3. Ciasto przykryć i odstawić na 2,5 godziny w ciepłe miejsce (u mnie to pokrywa akwarium). W tym czasie należy je złożyć dwukrotnie po 50 i 100 minutach.
 4. Po tym czasie uformowałam bochenek i wyłożyłam go na ściereczkę dość mocno obsypaną mąką. Całość powędrowała do durszlaka do ponownego wyrastania na ok. 2,5 godziny.
 5. Do piekarnika wstawić garnek razem z pokrywką i ustawić temperaturę na 250 stopni C (u mnie to maksymalna temperatura). Garnek nagrzewać 25-30 minut.
 6. Po tym czasie wyjąć garnek, przełożyć szybkim ruchem chleb i przykryć przykrywką.
 7. Piec pod przykryciem 15 minut, odkryć i piec jeszcze 15 minut.

 Chleb z Vermont

Zobacz także...

13 komentarzy

 1. Dziękuje za odpowiedż proszę jeszcze napisać w jakiej temperaturze i jak długo trzeba piec chlebek w piekarniku?

  1. Trudno mi powiedzieć, jak pisałam wcześniej ten chleb piekłam zawsze w garnku. Zaczęłabym od 220 stopni, po 20 minutach zmniejszyłabym do 190-200 i potem proponuję obserwować. Upieczony chleb powinien wydawać po puknięciu głuchy odgłos.

   1. Nie jest to az tak skomplikowane. Wystarczy mąka zytnia typ 720 i woda. Wszystko jest dokladnie oisane na blogu Elizy Mórawskiej. Korzystalam z jej rad i zakwas zawsze wychodzil.

Zostaw komentarz