GDY NIE WIESZ CO GOTOWAĆ

Gdy nie wiesz co gotować

Gdy nie wiesz co gotować, dania z warzyw i ziaren Marianny Szyc to jedna z pierwszych książek, które kupiłam jako „samodzielna” gospodyni. Od ponad dwudziestu lat jest w użyciu i co jakiś czas udaje mi się wyszperać jakąś inspirację na bezmięsne danie. Jak na pozycje wydawane w tym czasie ma naprawdę sporo ciągle aktualnych treści i jak na taką niewielką książeczkę bardzo dużo przepisów.

Książka podzielona na rozdziały: zupy, drugie dania, sałatki, surówki, przystawki gotowane, sosy, masła, pasty do kanapek, koktajle. Wszystkie przepisy są bezmięsne, a we wstępie autorka opisuje kilka podstawowych zasad jarskiego odżywiania się oraz przykładowe zestawy jarskich obiadów. Co prawda pomimo namawiania do zdrowego odżywiania, zupy mają obowiązkowy składnik w postaci „vegety” lub „jarzynki”, ale z drugiej strony to czasy, w których to była jedna z podstawowych przypraw w polskich domach.

Fajne pomysły są wśród dań obiadowych – kotlety z fasoli czy soi, naleśniki po arabsku, różne pomysły na podanie kasz czy kilka wersji kluskowo-kopytkowych. Świetne są propozycje na różne pasty oraz masła smakowe. Pisząc tę recenzję przypomniałam sobie kilka z przepisów z tej książki,  które w początkowym okresie małżeństwa często lądowały na naszym stole, a ciągle nie zostały pokazane na blogu – trzeba do nich koniecznie wrócić.

Jedynym mankamentem książki jest jej stan. Fatalnie wydana, po mocnej eksploatacji jest w opłakanym stanie. Jeśli jednak uda się Wam trafić na tę pozycję, bierzcie – moim zdaniem warto.

Gdy nie wiesz co gotować, strona


 

Gdy nie wiesz co gotować, dania z warzyw i ziaren Marianna Szyc

Chrześcijański Instytut Wydawniczy „ZNAKI CZASU”, Warszawa 1990
stron 130, bez zdjęć
oprawa miękka, klejona

Zobacz także...

Jeden komentarz

  1. Muszę przyznać że internet jest pełen przepisów, ale przepisy w książce w wersji papierowej są nie do zastąpienia. To tak jak ze zdjęciami: album o wiele lepszy nić zdjęcia na PC.

Zostaw komentarz