Małaj – drożdżowe ciasto kukurydziane, jeden ze sztandarowych przepisów kuchni bukowińskiej. Jest to prosty do wykonania i stosunkowo tani placek na bazie mąki pszennej i drobnej kaszy lub mąki kukurydzianej. Bardzo syte ciasto, które najchętniej spożywano świeżo upieczone, takie „wczorajsze” podawano ze zsiadłym mlekiem lub śmietaną. W przeciwieństwie do bardziej wykwintnych ciast takich jak strudle, miodowniki czy orzechowce, małaj był pieczony bez specjalnej okazji, po prostu „przy sobocie”.
Przepis pochodzi z książki „Bukowina ocalona od zapomnienia” wydanej przez Fundację „Bratnia Pomoc” w Lubaniu. Rozdział o kuchni bukowińskiej w tej książce jest autorstwa pani Cecylii Kazimierczak, której dziękuję za pomoc, a przepis przygotowałam w ramach nowego projektu – chciałabym Was zaprosić do lektury Kotła, czyli Dolnośląskiego Magazynu Kulinarnego. Jestem jednym ze współautorów tego raczkującego dopiero projektu stworzonego przez grupę dolnośląskich blogerów.
Pierwszy numer za nami – 7 września przedstawiliśmy go publiczności – tutaj znajdziecie link do naszego Magazynu. Choć jeszcze wiele pracy przed nami to chyba wszyscy możemy uznać ten pierwszy kroczek jako niezwykle udany. W numerze znajdziecie artykuł z serii o kuchni przesiedleńców – na pierwszy ogień poszła kuchnia bukowińska i dzisiaj przedstawiam Wam przepis właśnie z tej kuchni, który znalazł się w magazynie.
SKŁADNIKI NA CIASTO KUKURYDZIANE:
- 150 g masła
- 150 g cukru pudru
- 3 jaja
- 75 g mąki pszennej
- 75 g drobnej kaszy kukurydzianej lub mąki kukurydzianej
- 20 g świeżych drożdży
- 2-3 łyżki śmietany 18%
PRZYGOTOWANIE:
- Oddziel żółtka od białek. Mąkę przesiej. Drożdże wymieszaj z łyżeczką cukru pudru.
- Masło utrzyj z cukrem pudrem na puch, następnie nadal ucierając, dodawaj po jednym żółtku.
- Dodaj mąkę, kaszę kukurydzianą oraz drożdże z cukrem.
- Ubij pianę z białek i dodaj ją to masy. Wymieszaj delikatnie, ale na tyle starannie, aby składniki połączyły się.
- Masę przełóż do tortownicy o średnicy 22 cm, następnie wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C, piecz około 1 godziny.
- Na koniec na powierzchni upieczonego ciasta, rozsmaruj śmietanę i pozostaw w piekarniku do wystudzenia.
4 komentarze
Mniam! zdecydowanie kupiłaś mnie tym przepisem! uwielbiam!
Bardzo ciekawe ciasto, wygląda super.Pozdrawiam
Ciekaw jestem skąd Pani zaczerpnęła nazwę tego pięknego ciasta?
tak jak w poście opisałam, ten przepis pochodzi z książki o Bukowinie