SAŁATKA: BÓB I FETA

Bób jest jednym z moich grzeszków… Po ugotowaniu ma niezwykle wysoki indeks glikemiczny i mimo, że świadomość wielką tego mam, to jednak pragnienie zjedzenia ziarenek zwycięża. W tym roku pierwszy raz trafiłam na naszym rynku na odmianę w kolorze fioletowym. Wcześniej spotkałam się z taką w Egipcie, gdzie obie odmiany są wykorzystywane w kuchni. Wtedy podczas rozmowy z pewnym handlarzem na miejscowym targu dowiedziałam się, że w egipskie falafle przygotowywane są własnie z suszonego bobu, a nie tak jak w krajach arabskich z ciecierzycy. Innym popularnym daniem w tym kraju jest podawany na śniadanie gotowany w wodzie bób z jajecznicą – próbowałam, jest to pyszne.

Bób

(łac. vicia faba) jest rośliną jednoroczną, motylkową z rodziny bobowatych. Bób jest nazwą potoczną, właściwa nazwa tej rośliny to wyka bób. Jest prosty w uprawie i nie przeszkadzają mu przymrozki. Lubi słońce, wilgoć oraz żyzną glebę. Bób często jest atakowany przez mszyce. Odmiana o fioletowych ziarnach to bobik. W wielu europejskich krajach wykorzystywany jest głównie jako pasza dla zwierząt. W krajach Afryki oraz Azji jest bardzo popularny i wykorzystywany jako całe ziarno (świeży i suszony), przygotowuje się z niego również mąkę. Znany był już w epoce kamiennej. Podczas prac wykopaliskowych odnajdowany był w różnych częściach świata (Biskupin, starożytna Troja, Rzym). W starożytnym Rzymie oraz Grecji używano bobu w dwóch kolorach do głosowań. Wspominany w Biblii oraz wielu księgach paramedycznych. Święta Hildegarda leczyła mąką z bobu nerki, świerzb i parchy. Obecnie niektóre leki na chorobę Parkinsona zawierają składnik, który jest pozyskiwany własnie z bobu. I jeszcze jedno… Hannibal Lecter wśród swoich propozycji na menu podaje bób i toskańskie Chianti. Myślę, że do takiej sałatki dobre wino byłoby jak najbardziej ok.

SKŁADNIKI:

 • 1/2 kg bobu
 • opakowanie sera feta
 • 3 łyżki oliwy
 • 1 łyżka octu winnego
 • garść listków świeżej mięty
 • 1 łyżeczka startej skórki cytrynowej (dodane w ostatniej chwili dzięki Oldze z Tequilagotuje)
 1. Miętę posiekaj.
 2. Bób opłucz i ugotuj.
 3. W misce wymieszaj oliwę, ocet winny oraz posiekaną miętę.
 4. Jeszcze ciepły bób przełóż do miski z oliwą. Wymieszaj i odstaw do wystudzenia.
 5. Fetę pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do bobu i wymieszaj.

Bób

Uczta pod gołym niebem

Lekkie i szybkie dania na upalne dni

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

Jeden komentarz

 1. Musiało być pyszne, w pełni łączę się w uwielbieniu dla bobu, a ten fioletowy bób wygląda kosmicznie, nigdy nie widziałam takiej odmiany! :))

Zostaw komentarz