SZYNKA Z CZESKIEGO SZYNKOWARU

Szynka z szynkowaru

Szynka z szynkowaru, którą Wam dzisiaj przedstawiam jest “wyprodukowana” z niewielkiej, ponad kilogramowej porcji szynki.

Szynkowary

z lat siedemdziesiątych najczęściej pochodziły od naszych południowych sąsiadów. Zarówno ten, który był w moim rodzinnym domu, jak i ten, który znalazłam w spiżarce moich teściów był czechosłowackim produktem. Obecnie bez trudu kupicie je w wielu sklepach internetowych (na przykład tutaj). To proste metalowe naczynie, w którym umieszcza się woreczek i następnie pakuje się do niego mięso. Wierzch naczynia dociska się pokrywą ze sprężynką. Naczynie umieszcza się w gorącej wodzie i parzy odpowiednią ilość czasu. Niektóre z urządzeń wyposażone są w termometr. Najczęściej mają kształt walca, niektóre pozwalają na wyprodukowanie prostokątnego kawałka wędliny.

Moja wędlina została wykona z mięsa i przypraw, więc jej skład to prawie 100% mięsa. I chociaż mój małżonek stwierdził, że jest trochę suchawa, to mój syn, któremu rzadko zdarza się jeść wędlinę na kanapce, dzisiaj jadł chleb z domową szynką i był zachwycony jej smakiem. Wiem też, że nie ma w niej zagęszczaczy, wypełniaczy, poprawiaczy czy innych nie zawsze dozwolonych dodatków.

Zapraszam na kawałek dobrego mięsa…

SKŁADNIKI – SZYNKA Z SZYNKOWARU:

  • szynka wieprzowa ok. 1,2 kg
  • 4 ząbki czosnku
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżki czubrycy czerwonej (cząber, kozieradka, papryka słodka i papryczka chilli)*

* oczywiście można użyć innej dowolnej mieszanki przypraw

PRZYGOTOWANIE:

  1. Mięso dokładnie wytrzeć ręcznikiem papierowym.
  2. Czosnek rozetrzeć z solą, dodać mieszankę przypraw. Czosnek z przyprawami włożyć do mięsa, dokładnie natrzeć, przykryć i następnie odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny.
  3. Mięso włożyć do woreczka i całość umieścić w szynkowarze. Zakręcić końcówkę worka, zamknąć naczynie.
  4. Szynkowar wstawić do wysokiego garnka z wodą, podgrzewać, aż woda zacznie wrzeć, następnie zmniejszyć ogień i przy lekko pyrkającej wodzie trzymać w cieple około półtorej godziny.
  5. Wystudzić, wyjąć z szynkowaru, podawać pokrojoną w plasterki.
Szynka z szynkowaru
Szynka z szynkowaru
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

8 komentarzy

  1. Dla tego sucha, bo za wysoka temperatura parzenia. Woda nie powinna przekroczyć 80 Stopni i czas parzenia 2 – 2,2h.
    Proszę spróbować a na pewno będzie bardziej soczysta. (bez termometru wadę można ocenić po tym że z pod szynkowaru wydostają się bąbelki powietrza.)

  2. Mam pytanie czy natarcie mięska przyprawami wystarczy czy przez 24 godziny jest w stanie przejść smak przez cały kawałek mięsa bo rozumiem mięsko jest w całości .Pytam dlatego że spotkałam się z opcją nastrzykiwania mięsa
    Pozdrawiam

    1. to prawda, że większy kawałek mięsa niekoniecznie się dokładnie zamarynuje. Spokojnie można ją ponastrzykiwać.
      Ja najczęściej szynkowar wykorzystuję do przygotowania szynek konserwowych – krojone mięso, lekko stłuczone, aby łatwiej przyjęło jednolitą formę.

  3. do jakiej wysokości ma być zanurzony w wodzie
    czy ten szynkowar kupiłaś w Czechach-jeśli tak to ile mniej więcej kosztuje
    terra

  4. Namawiam do zakupu większego szynkowaru /3 kg/,bo taki ma większe zastosowanie i wcale nie musi być do końca wypełniony/sprężyna reguluje poziom mięsa./

Zostaw komentarz