Szynka z szynkowaru, którą Wam dzisiaj przedstawiam jest „wyprodukowana” z niewielkiej, ponad kilogramowej porcji szynki.
Szynkowary
z lat siedemdziesiątych najczęściej pochodziły od naszych południowych sąsiadów. Zarówno ten, który był w moim rodzinnym domu, jak i ten, który znalazłam w spiżarce moich teściów był czechosłowackim produktem. Obecnie bez trudu kupicie je w wielu sklepach internetowych (na przykład tutaj). To proste metalowe naczynie, w którym umieszcza się woreczek i następnie pakuje się do niego mięso. Wierzch naczynia dociska się pokrywą ze sprężynką. Naczynie umieszcza się w gorącej wodzie i parzy odpowiednią ilość czasu. Niektóre z urządzeń wyposażone są w termometr. Najczęściej mają kształt walca, niektóre pozwalają na wyprodukowanie prostokątnego kawałka wędliny.
Moja wędlina została wykona z mięsa i przypraw, więc jej skład to prawie 100% mięsa. I chociaż mój małżonek stwierdził, że jest trochę suchawa, to mój syn, któremu rzadko zdarza się jeść wędlinę na kanapce, dzisiaj jadł chleb z domową szynką i był zachwycony jej smakiem. Wiem też, że nie ma w niej zagęszczaczy, wypełniaczy, poprawiaczy czy innych nie zawsze dozwolonych dodatków.
Zapraszam na kawałek dobrego mięsa…
SKŁADNIKI – SZYNKA Z SZYNKOWARU:
- szynka wieprzowa ok. 1,2 kg
- 4 ząbki czosnku
- 1,5 łyżeczki soli
- 1,5 łyżki czubrycy czerwonej (cząber, kozieradka, papryka słodka i papryczka chilli)*
* oczywiście można użyć innej dowolnej mieszanki przypraw
PRZYGOTOWANIE:
- Mięso dokładnie wytrzeć ręcznikiem papierowym.
- Czosnek rozetrzeć z solą, dodać mieszankę przypraw. Czosnek z przyprawami włożyć do mięsa, dokładnie natrzeć, przykryć i następnie odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny.
- Mięso włożyć do woreczka i całość umieścić w szynkowarze. Zakręcić końcówkę worka, zamknąć naczynie.
- Szynkowar wstawić do wysokiego garnka z wodą, podgrzewać, aż woda zacznie wrzeć, następnie zmniejszyć ogień i przy lekko pyrkającej wodzie trzymać w cieple około półtorej godziny.
- Wystudzić, wyjąć z szynkowaru, podawać pokrojoną w plasterki.
8 komentarzy
wygląda bardzo smacznie:) kanapka z taką wędlinką musi być smaczna. Jak mąż uważa, że za sucha to może następnym razem dodaj śliwki albo żurawiny?
Dla tego sucha, bo za wysoka temperatura parzenia. Woda nie powinna przekroczyć 80 Stopni i czas parzenia 2 – 2,2h.
Proszę spróbować a na pewno będzie bardziej soczysta. (bez termometru wadę można ocenić po tym że z pod szynkowaru wydostają się bąbelki powietrza.)
tak – już wiem, że woda nie może się gotować
Mam pytanie czy natarcie mięska przyprawami wystarczy czy przez 24 godziny jest w stanie przejść smak przez cały kawałek mięsa bo rozumiem mięsko jest w całości .Pytam dlatego że spotkałam się z opcją nastrzykiwania mięsa
Pozdrawiam
to prawda, że większy kawałek mięsa niekoniecznie się dokładnie zamarynuje. Spokojnie można ją ponastrzykiwać.
Ja najczęściej szynkowar wykorzystuję do przygotowania szynek konserwowych – krojone mięso, lekko stłuczone, aby łatwiej przyjęło jednolitą formę.
do jakiej wysokości ma być zanurzony w wodzie
czy ten szynkowar kupiłaś w Czechach-jeśli tak to ile mniej więcej kosztuje
terra
Woda powinna sięgać poziomem do wysokości mięsa.
Szynkowar z Czech był kupowany jeszcze przez naszych rodziców, zarówno w moim jak i męża domu takowy był.
Do kupienia w Polsce jest na przykład tutaj http://olx.pl/oferta/szynkowar-ze-stali-nierdzewnej-pojemnosc-1-5-kg-CID628-ID497S5.html
Namawiam do zakupu większego szynkowaru /3 kg/,bo taki ma większe zastosowanie i wcale nie musi być do końca wypełniony/sprężyna reguluje poziom mięsa./