Bigos Kuronia według tego przepisu jest idealny, a pochodzi z książki Macieja Kuronia – KUCHNIA DOMOWA. Według wszystkich zaleceń robiłam go wielokrotnie, niekiedy wprowadzam minimalne zmiany – bo brakowało tego lub tamtego składnika. Na potrzeby bigosowe zamrażam różne resztki z wędlin – im więcej rodzajów tym lepiej, a samo przygotowanie bigosu łączy się najczęściej z wyjazdem po zapasy mięsne (kupuję większe ilości mięsa, które dzielę na porcje obiadowe) – mam wtedy do dyspozycji różne jego rodzaje. Polecam Wam przyrządzenie go w 100% z oryginałem – moim zdaniem wtedy wiadomo do czego powinno się dążyć w przygotowaniu bigosu.
Pana Macieja oglądaliśmy całą naszą rodziną w jednym z pierwszych polskich programów kulinarnych – „Gotuj z Kuroniem”. Uwielbialiśmy ten program, prowadzącego i potrawy, które gotował. Obecnie przy olbrzymiej ilości programów z pogranicza gotowania i kuchni (lepszych lub gorszych) pewnie tamten program mógłby się zgubić, to wtedy był czymś bez wątpienia odkrywczym. Wiele zaleceń prowadzącego pamiętam do dzisiejszego dnia. Książkę KUCHNIA DOMOWA posiadam w swojej kuchennej biblioteczce jest ona dla mnie tym bardziej cenna, gdyż jest ze specjalną dedykacją dla mnie – prezent od mojego męża…
SKŁADNIKI NA BIGOS KURONIA:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 kg poszatkowanej białej kapusty
- 500 g wieprzowiny bez kości
- 500 g wołowiny bez kości
- 500 g kiełbasy z dziczyzny lub myśliwskiej
- 250 g wędzonego boczku lub okrawków z wędlin
- pozostałości z sosów i pieczeni, jakie tylko znajdziemy w lodówce
- 500 g kwaśnych jabłek, bez gniazd nasiennych
- 4 cebule
- 6 ząbków czosnku
- 100 g śliwek
- 50 g suszonych grzybów
- 4 liście laurowe, 20 ziaren pieprzu, 8 ziaren ziela angielskiego, 10 ziaren jałowca, 4 goździki
- po pół łyżeczki: kminku, gorczycy i kolendry
- po łyżce majeranku i tymianku
- 250 ml czerwonego wina
- 100 ml oleju
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE:
- Kapustę kiszoną zalewamy litrem wody. Przyprawy – z wyjątkiem majeranku i tymianku – zawijamy w saszetkę z gazy, wkładamy do kiszonej kapusty i gotujemy na wolnym ogniu 2 godziny.
- Kapustę białą wkładamy do drugiego garnka, zalewamy ok. 500 ml wody, dodajemy śliwki, uprzednio namoczone i pokrojone w paski grzyby, następnie dusimy na wolnym ogniu.
- W tym czasie wołowinę kroimy w gulaszową kostkę, posypujemy tymiankiem i nacieramy posiekanym ząbkiem czosnku utartym z odrobiną soli, a wieprzowinę nacieramy majerankiem i pozostałym czosnkiem.
- W rondlu rozgrzewamy olej i przesmażamy wieprzowinę ze wszystkich stron. Zrumienione mięso przekładamy do białej kapusty i dalej dusimy. Do rondla dodajemy resztę oleju i obsmażamy wołowinę na złoty kolor. Podlewamy połową wina i dusimy 15–20 minut, wołowinę dokładamy do białej kapusty, następnie gotujemy na małym ogniu.
- Do rondla wkładamy boczek lub okrawki oraz pokrojoną w półplasterki kiełbasę. Gdy wytopi się tłuszcz wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, następnie smażymy, co jakiś czas mieszając.
- Z kapusty kiszonej wyjmujemy saszetkę z przyprawami.
- Wyciągamy wieprzowinę i kroimy ją w kostkę. Łączymy obie kapusty, dodajemy wieprzowinę, boczek z kiełbasą i cebulą oraz pokrojone w cząstki jabłka oraz pozostałe wino, następnie gotujemy przez 24 godziny w przerwach schładzając, żeby zyskała miano bigosu. Przed podaniem bigos doprawiamy pieprzem i solą.
3 komentarze
ach, jak smakowicie wyglada:) lubie bigosik:)
Zrobiłem miałem super-hiper składniki i jest wyśmienity!)zaiste pan Maciej dobrym kucharzem był)
Miałam kiedyś taką niewielką broszurkę z przepisami Macieja Kuronia – bodajże dodatek z jakiejś gazety. Był w niej przepis na ten właśnie bigos… W zawierusze licznych przeprowadzek książeczka „wyparowała” – ja przeżyłam prawie załamanie nerwowe gdy to zauważyłam 🙂 – teraz mam zapisany przepis na blogu, w książce tradycyjnej – a od męża dostałam pięknie wydrukowany i opatrzony fotografią oraz oprawiony w ramkę przepis – na imieniny 🙂
Pozdrawiam – Ewa