TRADYCYJNY DOMOWY SER

Domowy ser

Przepis na ten domowy ser przywieziony został przez rodzinę mojej mamy z Kresów. Cała rodzina w końcówce lat 50-tych XX wieku została wysiedlona z terenów obecnej Łotwy i po ponad tygodniowej podróży trafiła na Dolny Śląsk. Przepis zapomniany nieco, został odkopany przez nas podczas przygotowywania materiału do kolejnego odcinka kuchni przesiedleńczej, który tworzyłam dla magazynu KOCIOŁ.

Ser przypomina nieco ser żółty, jest dość miękki, jednak bez problemu daje się kroić. Ma bardzo delikatny, kremowy smak. Do podstawowej wersji, którą zaprezentowałam można dodać dowolne ulubione dodatki: kminek, czarnuszkę, płatki chili lub czosnek niedźwiedzi.

Polecam, ser jest naprawdę smaczny, a jego przygotowanie jest wyjątkowo proste.

SKŁADNIKI NA DOMOWY SER:

  • 1 litr tłustego pasteryzowanego mleka
  • 500 g białego sera dobrej jakości
  • 50 g masła
  • 1 jajko
  • sól, do smaku

PRZYGOTOWANIE:

  1. Mleko podgrzej w rondlu z grubym dnem do temperatury około 80°C. Dodaj pokruszony ser i na wolnym ogniu podgrzewaj, aż do wytrącenia się serwatki, następnie odcedź na drobny sitku lub durszlaku wyłożonym gazą. Serwatkę możesz wykorzystać do pieczenia chleba, możesz na niej też usmażyć naleśniki.
  2. Masę przełóż z powrotem do rondla, dodaj masło, wbij jajko i podgrzewaj na wolnym ogniu cały czas ucierając drewnianą pałką do ciasta. W międzyczasie dopraw do smaku solą.
  3. Masa po jakimś czasie zmieni konsystencję i kiedy zacznie przypominać zagniatane ciasto. Gotową przełóż do foremki lub miseczki i odstaw do całkowitego wystudzenia.

Taki domowy ser najlepiej będzie smakował z własnoręcznie upieczonym chlebem lub domowymi bułeczkami. Zapraszam Was do moich wpisów na domowe wypieki (klik).

Zobacz także...

4 komentarze

  1. czy ten etap jest konieczny Mleko podgrzej w rondlu z grubym dnem do temperatury około 80 °C. Dodaj pokruszony ser i na wolnym ogniu podgrzewaj do wytrącenia się serwatki.
    Odcedź na drobny sitku lub durszlaku wyłożonym gazą.
    Bo ja mam normalny świeży wiejski ser. ma byc mocno odciśnięty czy lekki?

Zostaw komentarz