Gęś pojawiła się w naszej kuchni w tym roku. Piekłam ją dwukrotnie w całości, taką natartą przyprawami, bez zbędnych dodatków. Potem dwukrotnie przygotowywałam pierś gęsią. Pokochaliśmy to mięso. Jest niezwykle smaczne i wyjątkowo zdrowe. Gęś pieczona to prosty sposób na smaczny, zdrowy obiad.
Podczas pieczenia z gęsi wytapia się olbrzymia ilość tłuszczu, który skrzętnie małą chocheleką odlewałam prosto do zlewu. Jednak kiedy dowiedziałam się o cudownych właściwościach tłuszczu gęsiego, nie marnuje się już kompletnie nic. Taki tłuszcz jest świetnym dodatkiem do praktycznie wszystkiego. Smalczyk gęsi z cebulką jest cudownym dodatkiem do domowego pieczywa. Smalcu z gęsi używamy też do smażenia jajecznicy.
Ten przepis stworzyłam zainspirowana propozycją pani Izabeli Kujawy z restauracji Stara Apteka w Inowrocławiu zamieszczoną na stronie poświęconej V edycji akcji „Gęsina na św. Marcina”. Oryginalny przepis i wiele innych pomysłów na gęsinę znajdziecie tutaj.
Ja z mojej gęsi (tuszka plus podroby) przygotowałam danie główne wystarczające na dwa dni, pyszny pasztet, bulion oraz sporą ilość smalcu.
SKŁADNIKI:
- 1 gęś (ok. 4-5 kg)
- 3 cebule
- pół główki czosnku
- 1 kg kiszonej kapusty
- majeranek
- sól
- pieprz
- Gęś opłucz i mocz przez około godzinę w wodzie. Dokładnie wytrzyj ręcznikiem papierowym.
- Odetnij skrzydła i szyję – z nich można przygotować bulion, o którym napiszę innym razem. Odetnij kawałek skóry wraz z tłuszczem znajdujący się przy piersiach. Skórę z tłuszczem drobno posiekaj lub zmiel w maszynce i wysmaż wolnym ogniu. Na patelni pozostaw 4-5 łyżek tłuszczu, resztę zlej do słoiczka lub miseczki.
- Tuszkę natrzyj na zewnątrz i w środku pieprzem, solą oraz majerankiem. Odstaw na godzinę.
- Gęś przełóż do gęsiarki (ewentualnie dużego naczynia do zapiekania) lub zamknij w rękawie do pieczenia. Piecz w temperaturze 200 stopni C przez 2 godziny co pół godziny obracając tuszkę.
- Cebulę i czosnek obierz, cebulę pokrój w grubszą kostkę, czosnek posiekaj. Cebulę podsmaż na tłuszczu pozostawionym na patelni – powinna ładnie się zeszklić. Dodaj czosnek i chwilę razem smaż.
- Kapustę odciśnij, pokrój, zalej szklanką wrzątku i gotuj na dużym ogniu przez 3 minuty. Dodaj podsmażoną cebulę i duś na wolnym ogniu do miękkości kapusty.
- Gęś wyjmij z piekarnika. Odlej tłuszcz, którego wytapia się naprawdę bardzo dużo.
- Tuszkę podziel na porcje. Na blaszkę wyłóż kapustę, na niej ułóż kawałki gęsiny. Wstaw ponownie do piekarnika na ok. pół godziny.
Danie podaj z kaszą gryczaną lub jęczmienną. Gęś pieczona smakować będzie też z pieczonymi ziemniakami.
3 komentarze
świetny obiad:)
Lauro, nie miałaś problemów ze zmieszczeniem gęsi do piekarnika? Gdzie ją kupiłaś?
Monika B.
pod skosem – bez problemów weszła. Zmieściła się do woreczka do pieczenia dużych porcji z Jana Niezbędnego.
Kupiłam ją w Tesco