Po przepisie na gulasz z serc drobiowych (pragnę zauważyć, że to jeden z najpopularniejszych postów na moim blogu), przedstawiam Wam gulasz z żołądków drobiowych – przepyszne połączenie żołądków drobiowych z warzywami. Niektórzy mówią na to flaki drobiowe, dla mnie jest to gulasz.
Można go podać praktycznie ze wszystkim: z ziemniakami, kaszą, ryżem lub jakimikolwiek kluseczkami, świetnie też komponuje się z pieczywem. Dobrze doprawiony cudownie rozgrzeje w chłodne jesienne dni.
SKŁADNIKI NA GULASZ Z ŻOŁĄDKÓW DROBIOWYCH:
- 1/2 kg żołądków drobiowych
- szklanka bulionu (lub wody z kostką rosołową)
- 1 cebula
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżka mąki
- 3 łyżki śmietany
- sól, pieprz
- 3 łyżki oleju
PRZYGOTOWANIE:
- Żołądki dokładnie oczyścić, opłukać i namoczyć w czystej wodzie na ok. 1 godzinę. Odsączyć na sicie, na koniec żołądki pokroić w paski.
- W tym czasie przygotować warzywa: umyć, obrać pietruszkę i marchew zetrzeć na tarce na dużych oczkach, cebulę pokroić w kostkę, a czosnek rozgnieść.
- W dużym rondlu lub garnku z grubym dnem rozgrzać 1 łyżkę oleju i włożyć pokrojone żołądki. Smażyć je przez około 10 minut, podlać bulionem i doprawić solą i pieprzem. Dusić pod przykryciem na wolnym ogniu do miękkości.
- Na drugiej patelni rozgrzać pozostały olej i zeszklić na nim cebulę, następnie dodać czosnek, marchew i pietruszkę. Warzywa oprószyć solą i smażyć na mocnym ogniu kilka minut, w tym czasie co jakiś czas warzywa mieszamy, aby się nie przypaliły.
- Warzywa z patelni przełożyć do rondla z żołądkami, podlać wodą, doprawić, następnie dusić ok. 10 minut.
- Mąkę rozrobić ze śmietaną, zahartować i zagęścić sos. Jeśli będzie za gęsty dodać trochę wody.
Gulasz z żołądków drobiowych możesz podać z ulubioną kaszą, ziemniakami lub domowymi kluseczkami.
16 komentarzy
Super właśnie dzisiaj nabrałem ochoty na żołądki drobiowe i trafiłem na twój przepis!. Mam nadzieje ze w połączeniu z ziemniakami z wody i surówka z buraczków będzie pysznie smakowało 😉
na pewno do żołądków ziemniaki i buraczki będą pasowały – a buraczki na ciepło czy na zimno…?
tak dodając – jeśli jeszcze nie gotowałeś buraczków, polecam upieczenie ich w piekarniku – ja dopiero niedawno odkryłam je w takiej formie – smak powala…
Ja na jutro planuję gulasz z żołądeczków. Skorzystam z Twojego przepisu, bo brzmi smakowicie. I tak samo wygląda na fotkach. 🙂
Chciałam spytać o te pieczone buraczki – jak je piec w piekarniku? Zawijać może w folię aluminiową?
Pozdrawiam.
Ala
ja piekłam z zawijaniem i bez zawijania (temperatura 200 stopni około 2 godziny (jeśli nie są zbyt duże)
a
lepsze są z indyka, bo większe….:)
Trzeba przyznać, że nie wszyscy lubią podroby, niektórzy po prostu się ich brzydzą.Zrobiłam kiedyś ozory w galarecie, mój syn je uwielbiał.Moja znajoma gościła u mnie ze swoim mężem, miałam akurat te ozory, podałam. Zajadała się strasznie……ale po pewnym czasie zakłopotana spytała…."Co to jest?, na schab za małe, a takie smaczne…..kiedy usłyszała, że to ozory , rzekła " Matko Boska, ja czegoś takiego nie jadam !" Prawdę mówiąc nie wiem, czy przekonała się do podrobów…..nie utrzymuję już z nią kontaktów….może przez te ozory 🙂
Anonimowy:
Z podrobami chyba tak jest: albo je ktoś lubi, albo nie. My jesteśmy małżeństwem, które jedzenie podrobów wyniosło z domów rodzinnych – więc nie miałam problemu z przekonywaniem męża do nich. Dzieci uwielbiają je. Mam jednak przyjaciółkę, która w domu nie jadała ich wcale, jednak jest bardzo otwarta na smaki. Po konsumpcji pierogów z płuckami stwierdziła: OK-zaliczyłam je i niekoniecznie chcę je jeszcze jeść – ale w ozorkach się zakochała mimo, że wcześniej nie rozumiała jak można jeść coś takiego. Ja częstując kogokolwiek mówię im co mają na talerzu.
Pozdrawiam:)
Pyszne
wygląda smakowicie …zabieram się do roboty napisze jak smakowało;)
ja juz po raz kolejny wracam do tego przepisu 🙂 pysznosci !!!!! 🙂
polecam dla kazdego dla tych co lubia podroby i dla tych co chca spróbowac
Właśnie zjedliśmy sosik z żołądków z Twojego przepisu-pychota!!! polecam wszystkim i życzę wesołych świąt:)
Dziękuję, i również życzę wszystkiego co najlepsze w te cudowne Święta…
Cudowny przepis 🙂 Trzeci raz w życiu jem żołądki i dopiero teraz się do nich przekonałam. Polecam wszystkim 🙂
rewelacja !!!.gotuje go prawie co tydzien,tak wszystkim smakuje.ja polecam jeszcze od siebie,pod koniec duszenia dodac mala lyzeczke ostrej mesztardy.wzbogaci smak.podaje z kasza.super sie komponuje.
Super przepis !!
Ja go jeszcze trochę zmodyfikowałem, obtaczając przed smażeniem żołądki w mące, a później smażąc, dodałem ok. łyżeczki curry i szczypty papryki. Cebulę pokroiłem nie w kostkę tylko w piórka. Palce lizać !!