KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW

Kompot z suszonych owoców

Kompot z suszonych owoców to pozycja obowiązkowa na gwiazdkę. Nie wyobrażam sobie wigilii bez tego cudownego napoju. Ten smak i aromat tak bardzo kojarzą mi się ze stołem wigilijnym, siankiem, choinką, dzieciństwem, młodością…

W moim rodzinnym domu był zawsze. Owoce na kompot przygotowywane były w domu. Bo owoce musiały być suszone, a nie wędzone. Przez całą jesień przy piecu na siatkach suszyły się śliwki, jabłka i najcudowniejsze dla mnie, małe dzikie gruszki – ulęgałki. Podstawą kompotu były jabłka i właśnie te gruszki. Bez udziwnień, tradycyjnie i tak cudownie.

Gotowany w największym garnku, który potem stał w zimnej piwnicy. Bardzo mocno schłodzone litry kompotu czekały, aby wielką chochlą nalać go do dzbanka i postawić na stole…

SKŁADNIKI NA KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW:

  • dużo suszonych jabłek
  • dużo suszonych gruszek
  • trochę suszonych śliwek
  • trochę suszonych moreli
  • ewentualnie cukier do smaku

PRZYGOTOWANIE:

  1. Nie podam dokładnych proporcji. Należy przyjąć, że na szklankę suszonych owoców dodaje się litr do półtora wody. Lepiej początkowo wlać mniej wody i potem trochę rozcieńczyć, niż zrobić kompot zbyt wodnisty, bo wtedy będzie trudniej go uratować.
  2. Dzień wcześniej owoce zalać wrzątkiem, tak aby je całkowicie zakryć. Odstawić na noc w chłodne miejsce.
  3. Rano w wigilię owoce razem z wodą, w której się moczyły zagotować i trzymać na minimalnym ogniu ok. 10 minut. Dodawać przegotowaną wodę i ewentualnie dosłodzić do smaku. Odstawić do mocnego schłodzenia.

Niektórzy kompot podają ciepły, jednak jak wyżej napisałam, u nas podawało się go jako zimny napój i ja nie wyobrażam sobie podania go w inny sposób.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

Jeden komentarz

Zostaw komentarz