TRADYCYJNA SAŁATKA SZWEDZKA

Sałatka szwedzka z ogórków

Czy wiecie, że ogórki wcale nie przywędrowały do Polski jak większość warzyw z królową Boną? Trafiły one poprzez naszych wschodnich sąsiadów z… Indii. Ogórki kochali wielcy tego świata: Juliusz Cezar gasił nimi pragnienie, Arystoteles polecał ogórki żonom, które były średnio zadowolone ze swoich mężów a w średniowieczu uważano je za cudowny lek wyciągający z chorego gorączkę. Zawsze wierzono w ich cudowne właściwości upiększające: na zmarszczki, na przebarwienia skóry czy na rozszerzone pory.

Zostałam obdarowana wielką ilością ogórków. Ogórki są duże, więc nie bardzo nadają się na kiszenie w całości, pozostają więc sałatki. Dziś pierwsza z nich – sałatka szwedzka. Będzie ona rewelacyjnym dodatkiem do jakiegoś zimowego obiadu. Pracy niewiele, bo mój robot posiada cudowną przystawkę do plasterkowania. Pozostaje więc umyć ogórki i znaleźć chętnego mężczyznę do obsługi maszyny.

Przepis autorstwa Anovi zaczerpnęłam z Wielkiego żarcia. Ogórków duuużo, więc będzie następny ogórkowy przepis.

SKŁADNIKI -SAŁATKA SZWEDZKA:

 • 5 kg ogórków
 • 1 kg cebuli
 • 1 łyżka pieprzu świeżo mielonego
 • 4 łyżki soli
 • 0,5 kg cukru
 • 2 szklanki octu 10%
 • 2 szklanki oleju

PRZYGOTOWANIE:

 1. Ogórki umyć i pokroić w plasterki.
 2. Cebulę obrać, pokroić w plasterki lub w piórka. Wymieszać.
 3. Składniki zalewy zagrzać (cukier i sól lepiej się rozpuszczą), ciepłą zalać ogórki, następnie dokładnie wymieszać i odstawić na 2 godziny (można zamieszać jeszcze ze dwa razy).
 4. Na koniec ogórki przełożyć do słoików, zalać powstałą zalewą, zakręcić i pasteryzować 7-10 minut.
Sałatka szwedzka z ogórków
Sałatka szwedzka z ogórków
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

Jeden komentarz

Zostaw komentarz