Fava z karmelizowaną cebulką została przywieziona przez nas prosto z najpiękniejszej greckiej wyspy. Tego tradycyjnego dania możecie spróbować na przepięknej Santorini. Jak to z lokalnymi daniami bywa, jest ono serwowane na wiele sposobów i z różnymi dodatkami. Ugotowana i przetarta na pastę Fava Santorinis najczęściej jest podawana z dużą ilością greckiej oliwy i pokrojoną w piórka czerwoną cebulką. My próbowaliśmy jej w jednej z restauracji z dodatkiem karmelizowanej cebuli i kaparów. Niektóre restauracje serwują favę z grillowaną ośmiornicą.
Fava Santorinis to obok winogron i pomidorków koktajlowych jedna z nielicznych, uprawianych na tej wulkanicznej wyspie, roślin. To lokalna odmiana żółtego grochu, która według tradycji jest mielona w kamiennych młynach. Groch dojrzewa w pełnym słońcu, a potem jest przechowywany w charakterystycznych dla wyspy wulkanicznych jaskiniach. Tak uprawiana i z miłością traktowana fava odwdzięcza się niezwykłym smakiem. Czy w naszych warunkach możemy przygotować to danie? Oczywiście. Sprawdziliśmy i jak najbardziej, nasz żółty groch będzie odpowiednim surowcem. A spróbować powinniście, bo danie jest proste, ale wyjątkowo smaczne. Przepis wzorowałam na recepturze z tej strony.
SKŁADNIKI NA FAVĘ:
- 300 g suchego żółtego grochu (połówki, bo szybciej się ugotują i nie trzeba ich namaczać)
- 1 mała czerwona cebula
- 1-2 liście laurowe
- 1 czubata łyżeczka suszonego tymianku
- sok z 1/2 cytryny
- 2-3 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- dobrej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia
- 2-3 łyżki kaparów do podania
KARMELIZOWANA CEBULA:
- 3 czerwone cebule
- 2-3 łyżeczki cukru trzcinowego
- 1-2 łyżki octu balsamicznego
- 3 łyżki oliwy
- sól
PRZYGOTOWANIE:
- Tymianek zalej wrzątkiem i odstaw na 10-15 minut. Przelej przez drobne sitko lub gazę i dokładnie odciśnij. Tymianek wyrzuć, a napar pozostaw.
- Czosnek obierz, a następnie przeciśnij przez praskę i zalej 2 łyżkami soku z cytryny. Dzięki temu czosnek będzie wyjątkowo delikatny.
- Groch przełóż na sitko i płucz pod bieżącą wodą, aż woda będzie czysta. Przełóż do garnka, zalej wodą na 2,5 centymetra nad grochem. Przykryj i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj kilka minut, w międzyczasie zbierając szumowiny.
- Dodaj liście laurowe, pokrojoną w ćwiartki cebulę oraz napar z tymianku. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu, aż groch będzie całkowicie miękki (45-60 minut). W razie potrzeby dolewaj niewielką ilość wody, aby groch się nie przypalił.
- Usuń liście laurowe, a groch i cebulę, z dodatkiem oliwy i czosnku z sokiem z cytryny zmiksuj na gładką pastę. Dopraw solą i pieprzem. Ilość oliwy w oryginalnym wydaniu bywa całkiem spora, ja dodałam 2 łyżki.
- Pastę z grochu wyłóż na półmisek lub dużą miskę. Na wierzch rozłóż cebulę, posyp kaparami. Dodatkowo możesz skropić oliwą.
PRZYGOTOWANIE KARMELIZOWANEJ CEBULI:
- Cebulę obierz i pokrój w piórka lub plasterki o grubości 3 mm (drobniejsze wyschną, a nie skarmelizują się).
- Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy. Dodaj pokrojoną cebulę, dobrze wymieszaj, aby obtoczyć w oliwie. Cebulę smaż, a raczej gotuj na bardzo małym ogniu, aby ją zmiękczyć.
- Gdy będzie miękka, dodaj sól, cukier oraz ocet balsamiczny i jeszcze trochę gotuj. Na koniec dodaj odrobinę wody, zamieszaj i zbierz cebulę z całej patelni.
Kuchnia śródziemnomorska należy do moich ulubionych, zobacz inne moje przepisy z tego regionu.