KARP PO ŻYDOWSKU

Karp po żydowsku

Nasz karp po żydowsku różni się od przepisów na karpia po żydowsku, które dane było mi widzieć. Jednak u mnie w domu zawsze miał taka nazwę i tak już pozostanie.

Kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia i dzwonię do mojego brata lub bratowej – to oni nie wiem dlaczego zawsze wiedzą, że to właśnie po ten przepis. Bo specjalistą od tego wigilijnego dania jest mój brat i mimo, że zawsze robię go według dokładnych instrukcji, to tak dobry jak jemu – mi nigdy nie wychodzi.

Karp jest gotowany i zalany niesamowicie przepysznym „sosem” z cebuli i migdałów. Do jego przygotowania potrzebny będzie karp razem z głową.

SKŁADNIKI – KARP PO ŻYDOWSKU:

 • 1 wypatroszony karp (najlepszy taki ok. 1,5 kg)
 • 1 kg cebuli
 • 20-30 dkg płatków migdałów
 • 2-3 listki laurowe
 • 6 ziarenek ziela angielskiego
 • sól i dużo pieprzu

PRZYGOTOWANIE:

 1. Karpia oczyścić z łusek, usunąć skrzela oraz dokładnie wyczyścić środek po patroszeniu*. Karpia wypłukać pod bieżącą wodą.
 2. Odciąć głowę i ogon oraz brzuszki razem dolnymi płetwami, następnie wykroić filety, tak aby pozostał kręgosłup razem z górną płetwą. 
 3. Filety pokroić na paski szerokości 1-1,5 cm i odłożyć, a pozostałe części ryby włożyć do garnka, zalać wodą i doprawić solą. Dodać listki laurowe oraz ziele angielskie i gotować tak długo, aż ryba zacznie się rozpadać.
 4. Wyjąć rybę łyżką cedzakową i do gotującej wody wkładać porcjami pokrojone w paski filety. Gotować 3-5 minut uważając, żeby ryba się nie rozpadła. Wyjmować łyżką cedzakową i układać na półmisku.
 5. Bulion powstały z gotowania ryby dokładnie przecedzić na sicie, aby pozbyć się ości.
 6. Cebulę obrać i pokroić w plastry, włożyć do bulionu, doprawić mocno pieprzem, następnie gotować tak długo, aż cebula zacznie się rozpadać. Zdjąć z ognia.
 7. Dodać migdały, doprawić pieprzem i ewentualnie dosolić. Sos powinien być dość pieprzny.
 8. Sosem zalać ułożoną na półmisku rybę – odstawić do lodówki najlepiej na noc – z sosu powinna zrobić się galaretka.

*najlepiej do tego celu wykorzystać łyżkę – rada mojej teściowej

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

5 komentarzy

 1. właśnie dzisiaj rozmawiałam o tym z koleżanką – nie mam pojęcia jak smakowałaby inna ryba w tym wydaniu; na pewno musi być cała, tak aby było z czego ugotować galaretę;
  dla mnie połączenie smaku karpia z tym sosem jest po prostu idealne…
  jeśli spróbujesz innej ryb – daj znać jak wyszło

Zostaw komentarz