Serca są niedocenianym przez wielu składnikiem. Można je wykorzystać na naprawdę świetny gulasz i podać z dodatkiem kaszy i kapusty kiszonej. Tym razem miałam ochotę trochę się pogrzebać w kuchni i postanowiłam zrobić pierogi z sercami. Zabierając się za robienie pierogów prawie zawsze podwajam składniki (tak aby mieć je na dwa obiady). Kiedy już wszystko jest rozłożone, to czy robię 40 czy 80 nie ma większej różnicy. Wiem, że gdybym ugotowała je wszystkie – do wieczora zniknęłyby. Te przeznaczone na inny dzień układam na lekko posypanej mąką desce i porcjami zamrażam. Zamrożone przekładam do pojemnika lub woreczka. Za dwa tygodnie będę miała prawie gotowy obiad.
Ciasta pierogowego zrobiłam jeszcze więcej, bo postanowiłam zrobić moim domownikom dodatkową niespodziankę. Jeśli tak jak my lubisz pierogi, koniecznie sprawdź pozostałe moje przepisy na to pyszne danie.
SKŁADNIKI NA PIEROGI Z SERCAMI:
CIASTO:
- mąka (zwykła pszenna lub pszenna pełnoziarnista)
- woda
- sól (do gotowania)
- Do ciasta pierogowego nie dodaję nigdy jajek czy jakichkolwiek innych składników. Mąkę zalewam w miarę gorącą
wodą (tak żeby nie poparzyć rąk) dzięki temu ciasto jest elastyczne. Ciasto dokładnie wyrobiam dodając w zależności od potrzeby mąkę lub wodę. - Jeśli chodzi o formowanie pierogów, każdy ma swoją ulubioną, sprawdzoną metodę. Ja rozwałkowuję część ciasta i wycinam foremką koła, sklejam i robię falbankę.
NA NADZIENIE:
(z tej porcji wyszło ok.90 pierogów – czyli na dwa obiady)
- 1 kg serc wołowych
- 1-2 cebule
- 2 jajka
- vegeta lub 2- 3 rosołki
- sól i pieprz do smaku
- 1-2 cebule do okraszenia
- olej
- Serca dokładnie opłukać, następnie zagotować wodę w dość dużym garnku dodać vegetę (lub rosołki), włożyć serca i ugotować je do miękkości. Odcedzić i wystudzić.
- Cebulkę obrać, pokroić w niedużą kostkę, po czym podsmażyć na oliwie lekko oprószając solą.
- Wystudzone serca zmielić w maszynce do mielenia mięsa, następnie dodać cebulkę, surowe jajka, doprawić dobrze solą i pieprzem.
- Pierogi kleić, gotować w osolonym wrzątku, a gotowe można okrasić podsmażoną cebulką.
2 komentarze
Nigdy nie jadłam serc wołowych, ale zaintrygowałaś mnie tym wpisem, muszę więc spróbowac!
polecam