SZYNKA KONSERWOWA Z SZYNKOWARU

Szynka z szynkowaru

Jakiś czas temu przedstawiając przepis na szynkę z szynkowaru obiecałam Wam przepis na taką wyprodukowaną z kawałków mięsnych – szynkę konserwową. Nie będę rozpisywała się nad zaletami takiej wędliny – to po prostu mięsko, a nie wyrób mięsnopodobny.

Przepis autorstwa tex55 z Wielkiego żarcia – tam też znajdziecie bardzo dokładny opis kolejnych etapów przygotowania takiej domowej wędliny.

SKŁADNIKI- SZYNKA Z SZYNKOWARU:

 • 1,0 – 1,2 kg szynki lub łopatki wieprzowej
 • 1/2 szklanki wody
 • 1 łyżeczka cukru pudru
 • szczypta gałki muszkatołowej
 • szczypta świeżo zmielonego pieprzu
 • 2 łyżeczki soli peklującej
 • 1 łyżka żelatyny spożywczej (można pominąć)

PRZYGOTOWANIE:

 1. Mięso pokroić na kawałki około 5-centymetrowe, następnie każdy kawałek lekko rozbić tłuczkiem.
 2. Przygotować zalewę: w wodzie rozpuścić: cukier, sól, dodać przyprawy. Zalać mięso i kilka minut pomieszać, tak jak przy wyrabianiu ciasta, w tym czasie mięso powinno wchłonąć całą zalewę.
 3. Mięso przykryć i odstawić do lodówki na 24 godziny.
 4. Jeśli chcemy aby nasza szynka była z galaretką, należy dodać żelatynę i ponownie wyrobić.
 5. Do szynkowaru wkładamy worek foliowy do którego należy upchać starannie mięso. Ważne jest aby nie było pustych miejsc pomiędzy kawałkami  mięsa. Worek zawinąć, szynkowar zamknąć i odstawić ponownie do lodówki na 12 do 48 godzin.
 6. Szynkowar wstawić do wysokiego garnka z ciepłą wodą (woda powinna sięgać powyżej poziomu mięsa). Szynka powinna parzyć się około 2 godziny w temperaturze ok. 80 stopni C – nie powinna się zacząć gotować.
 7. Szynkę wystudzić w szynkowarze, najlepiej zimny szynkowar odstawić na kilka godzin do lodówki, następnie wyjąć z folii i kroić.
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

12 komentarzy

 1. pychotka, nie ma to jak swoj wyrob, ale ja jestem zbyt leniwa wiec kupuje gotowce, ajczesciej od kani, bo jest pycha ich prasowana:)

Zostaw komentarz