Uwielbiam śliwki, zarówno świeże, jak i przetwory z nich. W tym roku przerobiłam 20 kg węgierek na prawdziwe powidła. Takie długo, długo smażone, bez dodatku cukru, które można jeść bez wyrzutów sumienia. Część jednak wylądowała w takim oto deserku. Mini tarta ze śliwkami to najlepsze co może Was spotkać tej jesieni 🙂
Jeśli nie masz większej ilości foremek, too ciasto możesz też przygotować w jednej dużej formie, na tradycyjnej blaszce.
SKŁADNIKI – TARTA ZE ŚLIWKAMI:
CIASTO KRUCHE:
(porcja na 8 mini tart)
- 3 jaja
- 400 g mąki pszennej
- 100 g cukru
- 200 g mocno schłodzonego masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 szczypta soli
ORAZ:
- 1 kg śliwek
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego
- 100 g mielonych migdałów
- 2 jaja
- 100 g cukru
- 1 płaska łyżka mąki pszennej
- 1 szklanka śmietany 18%
PRZYGOTOWANIE:
- Ciasto: masło pokrój na kawałki, następnie posiekaj razem z mąką. Dodaj pozostałe składniki ciasta i szybko, jak najmniej ogrzewając rękoma, zagnieć ciasto. Możesz wykorzystać do tego TM, malakser, lub inny robot siekajaco-mieszający.
- Ciasto uformuje w kulę, zawiń w folię, a następie wstaw na 10 minut do zamrażalnika.
- Podziel ciasto na porcje. Każdą rozwałkuj na wielkość foremki, podsypując stolnicę mielonymi migdałami. Wyklej dno i boki ciastem, oprósz migdałami, ponakłuwaj i na czas przygotowania śliwek wstaw foremki do zamrażalnika lub lodówki.
- Śliwki opłucz, osusz i usuń z nich pestki, następnie ułóż rozcięciem do góry, na przygotowane tarty i posyp cukrem trzcinowym. Wstaw do rozgrzanego do 180°C piekarnika. Piecz 20 minut.
- Jajka ubij z cukrem, dodaj mąkę i śmietanę, a także wsyp resztę migdałów i dokładnie wymieszaj. Zalej podpieczone tarty i ponownie wstaw je do piekarnika. Piecz kolejne 30-35 minut, tak aby zalewa się zarumieniła. Po upieczeniu możesz dodatkowo posypać mielonymi migdałami.
Jeśli tak jak ja lubisz śliwki, to koniecznie wpadaj po inne przepisy z ich wykorzystaniem.