Dlaczego ten chleb gryczany na żytnim zakwasie jest taki wspaniały? Jest nie tylko smaczny, ma chrupiącą skórkę, ale też ma niski indeks glikemiczny, więc polecany jest przy insulinooporności i cukrzycy.
Tutaj znajdziesz dokładny opis jak przygotować samodzielnie zakwas żytni, ja swój przygotowuję na bazie mąki żytniej pełnoziarnistej. To nie jest zbyt trudne, ale wymaga nieco czasu. Możesz też popytać znajomych czy mają swojego zakwasu, zwykle wszyscy chętnie się nim dzielą.
SKŁADNIKI NA CHLEB GRYCZANY NA ZAKWASIE:
- 1 szklanka aktywnego zakwasu żytniego
- 2,5 szklanki mąki gryczanej
- 2 szklanki letniej wody
- 1 łyżka soli
- 1 szklanka ziaren (słonecznik, siemię lniane)*
- masło, do posmarowania formy
*możesz też dodać pestki dyni, pokruszone orzechy, złoty len, sezam
PRZYGOTOWANIE:
- Do miski włóż zakwas żytni, mąkę gryczaną, wlej wodę i wsyp sól, następnie wymieszaj robotem lub po prostu łyżką.
- Wsyp ziarna, ponownie wymieszaj.
- Foremkę keksową (ok. 25×12 cm) posmaruj masłem, włóż wymieszane ciasto, wyrównaj. Foremkę przykryj folią spożywczą, odstaw do wyrastania na 8-12 godzin.
- Piekarnik rozgrzej do temperatury 220°C, wstaw keksówkę. Piecz 25 minut, następnie zmniejsz temperaturę do 180°C, piecz kolejne 25 minut. Ja po tym czasie wyrzucam bochenek z keksówki i dopiekam jeszcze 10-15 minut na kratce piekarnika, dzięki temu skórka jest pysznie chrupiąca. Aby sprawdzić czy chleb jest gotowy, należy popukać go lekko palcem – bochenek powinien wydawać głuchy odgłos.
- Chleb ostudź na kratce.