KUCHNIA SŁOWIAN

Kuchnia Słowian

Jedna ze świeższych pozycji na mojej półce. Przede wszystkim, to bardzo ładnie wydana książka. Pod każdym względem jest cudna – piękne zdjęcia, dopracowane grafiki i czcionki oraz bardzo ładnie złożona. Tę książkę chce się brać z półki i pooglądać, bo sprawia to przyjemność.

Ta książka jest drugą pozycją Hanny i Pawła Lisów po Kuchni Słowian, O pożywieniu, potrawach i nie tylko…., i jak sami autorzy piszą obie książki powstały nieco przypadkiem. Książka to sporo przepisów, ale też olbrzymia dawka wiedzy o wszystkim co z kuchnią i gotowaniem ma związek – paleniskach, naczyniach, składnikach dawnych dań czy sposobach konserwowania jedzenia. Wszystko podane w przystępny sposób i naprawdę fajnie się czyta.

To o autorach można znaleźć na okładce książki:

Hanna Lis – z zawodu bibliotekarz, z zamiłowania popularyzatorka wiedzy archeologicznej i najstarszych tradycji kulinarnych Słowian. Specjalizuje się w odtwarzaniu receptur potraw oraz rekonstrukcji wczesnośredniowiecznych technik kulinarnych. Od dziesięciu lat stale współpracuje z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym przy realizacji programu archeologii doświadczalnej „Pożywienie Słowian”. Wyniki swoich badań opublikowała w książkach: „Archeologia doświadczalna w Muzeum Nadwiślańskim” i „Archeologia doświadczalna w Grodzisku Żmijowiska”. Współautorka wydanej w roku 2009 pionierskiej na polskim rynku książki „Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko…”.

Paweł Lis – archeolog, wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2009 roku kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Pomysłodawca i twórca funkcjonującego tam ośrodka archeologii doświadczalnej. Autor ponad 50 publikacji z dziedziny archeologii. Od roku 2004 organizator Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, w trakcie których realizowane są programy poświęcone wczesnośredniowiecznej ceramice naczyniowej, pożywieniu Słowian, metalurgii i obróbce żelaza, dziegciarstwu oraz budownictwu obronnemu. Dorobek pierwszych dziesięciu lat archeologicznych eksperymentów opublikowany został w pracach zbiorowych pod jego redakcją: „Archeologia doświadczalna w Muzeum Nadwiślańskim” i „Archeologia doświadczalna w Grodzisku Żmijowiska”. Współautor wydanej w roku 2009 książki „Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko…”.

Kuchnia Słowian, tworzona była podczas prac w Grodzisku Żmijowiska, niedaleko Kazimierza Dolnego. Tam od 2011 roku działa ośrodek archeologii doświadczalnej i tam w większości zostały przygotowane i wypróbowane przepisy przedstawione w książce. Ja sama jeszcze nie przygotowywałam żadnego z nich, ale kilka mam zapisanych jako “do zrobienia”. Wśród nich jest ser wędzony, bliny ze zsiadłego mleka na mące owsianej oraz różne polewki.

Kuchnia Słowian strona
Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków
Kuchnia Słowian strony
Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków

Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków, Hanna Lis, Paweł Lis

Nasza Księgarnia, 2015
oprawa twarda, szyta
stron 320 ze zdjęciami

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

Jeden komentarz

Zostaw komentarz