Zapiekane jabłka pod kruszonką z płatków owsianych z nutką cynamonową to chyba bardziej deser niż ciasto przynajmniej jeśli chodzi o konsystencję, ale smakowało wybornie. Moja wersja to lekko zmodyfikowany przepis ze strony Marthy Stewart – tutaj oryginał. Ciasto robi się błyskawicznie i można je jeść ciepłe (takie chyba lepiej smakuje), więc można je potraktować jako awaryjne, jeśli zachce nam się czegoś słodkiego, albo ktoś wpadnie z nieoczekiwaną wizytą na kawę.
Świetnie będzie się komponowało z dodatkiem gałki lodów śmietankowych, a w wersji bardziej dietetycznej z porcją gęstego jogurtu naturalnego…
Polecam wszystkim płatki owsiane, oczywiście najlepsze będą takie zalane na noc mlekiem – niegotowane. Ale owies warto jeść pod każdą postacią bo to źródło magnezu, żelaza i witamin – zwłaszcza z grupy B. Owies zawiera też substancje, które działają antydepresyjnie i obniżają cholesterol. Dostarcza też olbrzymiej porcji beta-glukanu, czyli błonnika rozpuszczalnego, który jest świetnym „oczyszczaczem” jelit.
Jeśli kupujesz płatki, wybieraj te najmniej przetworzone. Płatki błyskawiczne niestety nie należą do takich – ich IG to 85, ja używam zwykłych lub górskich – zwykłe mają indeks prawie o połowę niższy niż te błyskawiczne. Płatki błyskawiczne są bardziej tuczące, ale też są pozbawione wielu cennych składników (zwłaszcza błonnika).
SKŁADNIKI JABŁKA POD KRUSZONKĄ OWSIANĄ:
- 3/4 szklanki mąki
- 125 g masła
- 1 szklanka płatków owsianych
- 3/4 szklanki brązowego cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- ponad kilogram jabłek
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1/2 łyżeczki cynamonu
PRZYGOTOWANIE:
- Mąkę utrzeć z masłem, solą i 1/4 szklanki brązowego cukru (pozostały cukier idzie do jabłek). Dodać płatki, dokładnie wymieszać i odstawić do zamrażarki.
- Jabłka obrać, wydrążyć gniazda nasienne, pokroić (na plasterki lub w kostkę) i skropić sokiem z cytryny. Dodać resztę cukru oraz cynamon i wymieszać.
- Jabłka wyłożyć na naczynia żaroodpornego (tortownica lekko przeciekła…), na wierzchu rozłożyć kruszonkę – należy ją rozkruszyć rękoma.
- Piec w temperaturze ok. 180 stopni przez 50 minut.
Zapraszam do obserwowania mojego profilu na FB.
4 komentarze
i to jest pyszne:)
ciasto na zdrowie, pycha!
Witam!Płatki dodane do ciasta mają być suche czy namoczone w zimnym mleku?
zdecydowanie suche, pozdrawiam