JAJKA FASZEROWANE PO KURPIOWSKU

Jajka faszerowane po kurpiowsku

Jajka to nieodzowny element wielkanocnego stołu. Podstawą są przepięknie zdobione pisanki czy kraszanki, bez których trudno wyobrazić sobie zbliżające się święta. Malowanie jaj jest tradycją stosowaną od starożytności i obecne jest w różnych kulturach. W chrześcijaństwie wiąże się ze zmartwychwstaniem Chrystusa i symbolizuje nadzieję na zbawienie oraz życie wieczne. Tak jak podczas wspólnej kolacji wigilijnej łamiemy się opłatkiem, tak śniadanie wielkanocne rozpoczynamy od modlitwy i wzajemnych życzeń, którym towarzyszy dzielenie się jajkiem.

Jajka faszerowane będą ciekawym urozmaiceniem tradycyjnych, gotowanych na twardo jaj. Przepis ten zaczerpnęłam z książki „Kuchnia polska regionalna – Mazowsze, Kurpie, Podlasie i inne centralne regiony”, ale podobny przepis znajdziecie zarówno u Marii Disslowej w „Jak gotować” oraz w „Kucharce szlacheckiej” Marii Marciszewskiej. Marciszewska proponuje faszerować jaja gęsie, kacze lub indycze i potem zapiekać w piekarniku.

SKŁADNIKI NA JAJKA FASZEROWANE:

  • 7 jaj
  • 1 łyżka masła lub margaryny Palma z Kruszwicy
  • ½ małej bułki
  • 4 łyżki mleka
  • 1 łyżka posiekanego koperku
  • 1 łyżka posiekanego szczypiorku
  • 2-3 łyżki bułki tartej
  • sól, pieprz
  • olej Kujawski z pierwszego tłoczenia do smażenia

PRZYGOTOWANIE:

  1. Ugotować na twardo 6 jajek – nie obierać ze skorupek, następnie ostrym nożem przekroić jajka na pół.
  2. Delikatnie, tak aby nie uszkodzić skorupki, wybrać jajko. Proponuję ugotować więcej jajek – niektóre lubią popękać. Te ze zniszczoną skorupką będzie można wykorzystać do przygotowania dowolnej sałatki.
  3. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, następnie razem z jajkami przepuścić przez maszynkę. Dodać surowe jajko, margarynę, koperek oraz szczypiorek. Wymieszać i doprawić – masa powinna mieć wyrazisty smak, więc nie należy oszczędzać soli i pieprzu.
  4. Masą napełniać skorupki, lekko docisnąć, na koniec posypać tartą bułką.
  5. Kłaść farszem dół na rozgrzany olej, smażyć do zrumienienia.
  6. Można podawać na ciepło i na zimno.
Jajka faszerowane po kurpiowsku

Przepis powstał do projektu e-book wielkanocny przy współpracy z serwisem zpierwszegotloczenia.pl oraz ZT Kruszwica.

Zobacz także...

Jeden komentarz

  1. to jest nieco dziwne: przeglądam Pani stronę i widzę, że sama Pani robi chleb, kiełbasę, bo to, co sprzedają w sklepie tylko z nazwy przypomina rzeczone produkty, a tutaj widzę w przepisie margarynę Palmę z Kruszwicy… Czy blogerzy kulinarni nie mają żadnych oporów przed sponsorowaniem? To wprowadza jednak niejaki zamęt w kwestii Pani wiarygodności i poglądów.

    Pozdrawiam.

Zostaw komentarz