Ten przepis na chleb pszenno-żytni na zakwasie mój mąż otrzymał od koleżanki z pracy. Sprawdzony i praktykowany od wielu lat w jej rodzinie, bo dziadek koleżanki był piekarzem, a receptura na wypiek pochodzi właśnie od niego.
Efekt? Chleb wyszedł naprawdę pyszny. Lekko kwaskowaty, idealny jeśli chodzi o wilgotność z cudownie chrupiącą skórką. Podane proporcje miały wystarczyć na dwa bochenki, jednak moje foremki są prawdopodobnie nieco większe. Następnym razem zwiększę wszystko o połowę porcji.
Chleb żytnio-pszenny na zakwasie, wykonany metodą dwuetapową. Zapraszam.
Dzień pierwszy
ZACZYN:
- 20 dkg mąki żytniej pełnoziarnistej
- 3-4 łyżki aktywnego zakwasu
- 200 ml wody
- Składniki wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 10-12 godzin.
SŁONECZNIK:
- 2 szklanki ziaren słonecznika
- woda
- 2 łyżeczki soli
- Do ziaren dodaj sól, wymieszaj i zalej dwoma szklankami wrzątku, odstaw na 5 minut, następnie osącz na sicie. Ta czynność ma na celu usunięcie chemikaliów, które używane są przy oczyszczaniu ziaren słonecznika z łupek.
- Słonecznik przesyp do naczynia, przykryj i odstaw do następnego dnia.
Dzień drugi
SKŁADNIKI NA CHLEB PSZENNO-ŻYTNI:
- 35 dkg mąki chlebowej pszennej (typ 650)
- 20 dkg mąki żytniej pełnoziarnistej
- 3 łyżeczki soli
- ok. 450 ml wody
- łyżka oliwy z oliwek (opcjonalnie)
- 1 szklanka siemienia lnianego lub sezamu
- namoczony słonecznik
- zaczyn
- Ze wszystkich składników wyrób ciasto (jest ono dość rzadkie), przykryj i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 2-4 godziny.
- Po tym czasie ciasto ponownie wyrób i przełóż do form w których chleb będzie się piekł. Foremki najpierw należy posmarować olejem i wysypać otrębami. Jeśli chleb jest pieczony w formach silikonowych, czynność tę można pominąć.
- Bochenki posmaruj wodą, wierzch możesz posypać makiem, otrębami lub dowolnymi ziarnami. Przykryj ściereczką i ponownie odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, w tym czasie powinny podwoić swoją objętość.
- Po wyrośnięciu, formy włóż do zimnego piekarnika i ustaw temperaturę 220 stopni C. Kiedy piekarnik osiągnie maksymalną temperaturę należy piec w niej chleb przez 20 minut. Po tym czasie chlebek wyjmij z foremek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni C i piecz kolejne 15-25 minut.
- Potem chleb należy obserwować, ma być ładnie podpieczony, a po opukaniu powinien wydawać głuchy odgłos.
- Po upieczeniu bochenki ostudź na kratce kuchennej.
9 komentarzy
super chlebek:)
piekę już prawie rok i innego chleba już nie chcemy,a zapach w domu,ach…………..to takie proste a jakie smaczne,zrobienie zakwasu też proste,najgorzej się zabrać:)))pozdro
Mmmm.. chleb jest przepyszny!
Przepis na chleb super! Robiłam pierwszy raz w życiu chleb na zakwasie i wyszedł rewelacyjny:) Dodałam zamiast 2 szkl słonecznika;1szkl słonecznika i 1 szkl pestek dyni, w smaku przepyszny. Polecam
Piekę, pachnie bajecznie 🙂 Moja przygoda z domowym chlebem trwa już ponad pół roku, a ciągle chce więcej 🙂 Coś czuje ze ten będzie moim faworytem
Ale pyszny chlebek wyszedł,mąkę żynią pełnoziarnistą wymieszałam z razową żytnią.Ponieważ nie byłam pewna swego zakwasu dodalam łyżeczkę drożdży.Chleb szybciej wyrastał,ale nie stracił nic na smaku i zapachu.Dzięki za wspaniałe przepisy.Alina
A czy ten chleb mogę piec od razu w nagrzanym piekarniku?jeśli tak to jaka powinna być górna, temperatura, nagrzanego piekarnika i ile czasu go piec.
Czy to przepis na chleb, który tylko należy zacząć piec w zimnym piekarniku, proszę o podpowiedź.
Dziękuję Lidia
Ja piekę go według podanego przepisu, ale wydaje mi się że można go wstawić do już nagrzanego do 220 stopni.
Piekłem go wielokrotnie. Jest doskonały. Od czasu, gdy poznałem ten przepis, nie kupuję chleba w sklepie.
Przez przypadek zauważyłem jedną sztuczkę, która go polepsza – przed przełożeniem do foremek
dodaję do chleba dwie łyżki świeżego zakwasu. To podbija wyrastanie w foremkach i powoduje, że cheb jest wyższy i nie taki zbity.