PIEROGI Z PŁUCKAMI

Pierogi z płuckami

Po pierogach ze szpinakiem i z soczewicą, będzie przepis na te moje ulubione. To smak z dzieciństwa, który pokochały także moje dzieci. Nie każdemu będzie takie nadzienie odpowiadało, jednak dla mnie pierogi z płuckami są po prostu idealne… Nawet wśród osób jadających podroby, płucka należą do tych mniej popularnych i rzadziej jadanych. Płucka w niektórych regionach kraju zwane dudkami uważane są za coś dziwnego wręcz niejadalnego. U nas pierogi z takim nadzieniem to hit numer jeden.

SKŁADNIKI NA PIEROGI Z PŁUCKAMI:

CIASTO:

  • mąka (zwykła pszenna lub pszenna z pełnego przemiału)
  • woda
  • sól (do gotowania)
  1. Do ciasta pierogowego nie dodaję nigdy jajek czy jakichkolwiek innych składników. Mąkę zalewam w miarę gorącą
    wodą (tak żeby nie poparzyć rąk) dzięki temu ciasto jest elastyczne. Ciasto dokładnie wyrabiam dodając w zależności od potrzeby mąkę lub wodę.
  2. Jeśli chodzi o formowanie pierogów, każdy ma swoją ulubioną, sprawdzoną metodę. Ja rozwałkowuję część ciasta i wycinam foremką koła, następnie sklejam i robię falbankę.

NA FARSZ:

  • 1 kg płucek wieprzowych
  • 1-2 cebule
  • 2 jajka
  • 2 łyżki oliwy
  • vegeta lub 2- 3 rosołki
  • sól i pieprz do smaku
  1. Płucka dokładnie płuczę i odkrawam twardsze części, następnie kroję na mniejsze kawałki i zalewam wodą. Odstawiam na jakieś pół godziny, a po tym czasie ponownie płuczę.
  2. W dużym garnku zagotowuję wodę, dodaję pastę domowego bulionu (kiedyś dodawałam rosołki lub wegetę), wkładam płucka i gotuję je do miękkości. Płucka na początku gotowania trzeba co jakiś czas upchnąć łyżką, bo są lekkie i wypływają. Na koniec odcedzam i studzę.
  3. Cebulkę pokrojoną w niedużą kostkę i podsmażam na oliwie lekko oprószając solą.
  4. Wystudzone płucka przepuszczam przez maszynkę do mielenia mięsa i dodaję cebulkę, surowe jajka, na koniec doprawiam solą i pieprzem (ja pieprzu daję dość dużo).
  5. Pierogi gotuję w osolonej wodzie, 3-4 minuty od wypłynięcia, wyciągam łyżką cedzakową.

Gotowe pierogi z płuckami najlepiej podać okraszone podsmażoną cebulką.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz także...

27 komentarzy

  1. faktycznie smak dzieciństwa.ja też je kochałem i dalej kocham.tylko problem z kupnem płucek jest od jakiegoś czasu.

  2. Ja do farszu z p

    Ja do farszu zpłucek dodaję ugotowaną i odciśniętą kiszoną kapustę , można ją posiekać. Pierogi są wówczas smaczniejsze i nie takie mdłe . TOSIA

  3. jak vegeta!!!! matko jedyna to tak jak magi do rosołu.DO FARSZU JEDNYNE PRZYPRAWY TO SÓL I PIEPRZ .Robie pierogi z płuckami od lat .. chyba 50-ciu i wiem co dobre 🙂

    1. Kocham pierogi z płuckami i uwielbiam maggi w rosole. Nie lubię ludzi krzyczących na innych, bo się im wydaje, że zjedli wszystkie rozumy (oczywiście bez dodatku VEGETY!!!). Pozdrawiam autorkę świetnego bloga 🙂

  4. A ja podczas mielenia dodaję gotowanego kartofla – zamiast jajka. Zawsze są rewelacyjne i nigdy nic nie zostaje do odsmażenia.

  5. A ja robię takie same pierogi jak w przepisie lecz zamiast wegety dodaje inne przyprawy ale kazdy robi według swojego uznania. Uwielbiam je to są najlepsze pierogi jakie w życiu jadłam. Tak że polecam wszystkim którzy nie czują wstrętu do płucek.

  6. a ja gotuje plucka z podgardlem i przyprawy(kazdy wedlug swojego uznania,mozna poeksperymentowac np. dodajac majeranek)

  7. Witam ja jak gotuje plucka dodaaje liscia lutowego i ziela angielskiego bez niczego po ugotowaniu i zmielone dporawiam smacznego uwielbiam

  8. Ja uwielbiam te pierożki u nas się jada je od pokolen mogę podpowidziec ze robiłam tez krokiety z tym nadzienim sa wspaniale a do tego barszcz czerwony polecam mirka

  9. Jestem prawie wegetarianka, mieso jem od wielkiego swieta. Dzisiaj robiac zakupy dla miesozernego meza zobaczylam ogromny plat pluc.
    Przypomnialam sobie prawie 40 lat temu mama kolezanki zrobila pierogi nadziewane pluckami. zamknelam oczy i wyobrazilam sobie te rozkosz podniebienia. I wiecie co? – kupilam 🙂 no i wlasnie Wasze tu doswiadczenie wykorzystam. Dziekuje. Pani ekspedientka powiedziala mi ze sie uda. Juz je obgotowalam, mysle ze dodam jednak ziemniaczka, ale co tez wazne, okrasze je sloninka z cebulka, bo to byl bardzo wazny bodziec smakowy, ktory pamietam.

  10. W tej chwili jakiekolwiek płucka są nie do nabycia. Pytałam w bardzo wielu sklepach , niestety, bezskutecznie. Zamówić też nie mozna.

  11. o ile pamiętam te pierogi robiło się tylko z płucek cielęcych , z wieprzowych to rzadko jak ktoś zupełnie nie miał szmalu.

Zostaw komentarz